Makaron dla psa – czy pies może jeść makaron?

Niejeden właściciel czworonoga zastanawia się, czy pies może jeść makaron. Faktem jest, że nie zaleca się karmienia pupila jedzeniem dla ludzi. Wynika to z faktu, że nie posiada ono wartości odżywczych ważnych dla organizmu zwierzaka. Nie można również zapomnieć o związkach, które dla psa są toksyczne (znajdują się one w m.in. czekoladzie). Właśnie dlatego warto jest dowiedzieć się, czego nie może jeść pies, tak aby nie narazić go na szereg nieprzyjemnych dolegliwości. Okazuje się, że makaron nie jest zaliczany do grupy produktów niebezpiecznych dla pupila. Należy jednak zastanowić się, czy warto jest go podawać.

 

Co znajdziemy w składzie makaronu?

Makaron dla psa nie zawsze jest dobrym pomysłem. Można traktować go, jako klasyczny wypełniacz. Właśnie dlatego wiele osób wrzuca go do jednego worka z ziemniakami, kaszami, czy też zbożami. Z pewnością nie powinien on stanowić podstawę właściwie zbilansowanej diety, a jedynie jej dopełnienie. Nie należy również przesadzać z ilością serwowanego makaronu. Tutaj sprawdza się powiedzenie "co za dużo, to nie zdrowo".

Makaron dla szczeniaka to przede wszystkim węglowodany. Właśnie dlatego nie jest on polecany zwierzętom ze skłonnościami do tycia. Sprzyja on odkładaniu zbędnych kilogramów, jednak nie jest to problemem w przypadku zwierzaków, które utrzymują prawidłową masę ciała. Atutem jest fakt, że zapewnia on pokaźną porcję energii, a także poczucie sytości na długi czas. Dzięki temu zwierzak czuje się dobrze i jest zadowolony. Ma siłę na długie spacery oraz intensywne zabawy.

Pomimo tego, że makaron posiada głównie węglowodany złożone, to nadal pozostaje jedynie dodatkiem do diety. Dodaje sił witalnych, a także sprawia, że zwierzę nie odczuwa potrzeby podjadania pomiędzy posiłkami, jednak nie oznacza to, że można przesadzać z ilością omawianego produktu spożywczego.

Czy szczeniak może jeść makaron?

Szczeniaki posiadają zwykle bardzo wrażliwy układ pokarmowy. Z tego powodu znacznie częściej dochodzi u nich do biegunek, zaparć, czy też wymiotów. Właściciel czworonoga jest w pełni odpowiedzialny za to, aby dieta była właściwie zbilansowana. Możemy podawać makaron, jednak w małych ilościach. Najlepiej zmieszać go z mięsem. To dobra opcja, jeśli zwierzak wykazuje nadmierny apetyt. Na dłuższy czas pozostanie on syty, co zmniejsza prawdopodobieństwo np. podjadania śmieci podczas spaceru.

Oczywiście, jeśli szczeniak jest chory, czy tez osłabiony, to należy zrezygnować z serwowania mu makaronu. W takim przypadku należy sięgnąć po bardziej wartościowe produkty, które dostarczą składników odżywczych niezbędnych do codziennego funkcjonowania. Dobrą opcją wydają się być dedykowane karmy dla szczeniąt, które pochodzą od znanych i cenionych producentów. Należy pamiętać, że oszczędzanie na zdrowiu czworonoga to ogromny błąd.

Makaron podany szczenięciu raz na jakiś czas nie powinien mu zaszkodzić. Ponadto dobrze jest stosować inne dodatki do posiłków, takie jak np. zioła, czy też owoce. Nie tylko stanowią one dopełnienie menu, ale również dobroczynnie oddziałują one na organizm.

Jaki makaron dla psa wybrać?

Wiele osób wybiera błyskawiczny makaron dla psa, którego przygotowanie trwa zaledwie krótką chwilę. Z pewnością zadowoli to tych, którzy nie chcą poświęcać zbyt dużej ilości czasu na przyrządzanie posiłków dla zwierzaka. Do dyspozycji mamy zarówno makaron jasny, jak i pełnoziarnisty. Pierwszy wymieniony rodzaj cieszy się dużą popularnością. Należy jednak podejść do niego z należytą ostrożnością. Trzeba wiedzieć, że posiada on dość wysoki indeks glikemiczny, a więc sprzyja pojawieniu się nadwagi.czy pies może jeść makaron

Zdrowszą opcją jest makaron al dente. Wynika to z faktu, że posiada on niższy indeks glikemiczny, a tym samym lepsze właściwości. To również doskonała opcja dla zwierzaków posiadających problemy z układem trawiennym. Rozgotowany makaron może jedynie je zaostrzyć. Oprócz tego dobrze jest wspomnieć, że makaron al dente trawi się nieco wolniej, przez co pies dłużej odczuwa sytość.

Makaron al dente to również źródło witamin z grupy B, które pozytywnie wpływają na organizm czworonoga. Nie można również zapomnieć o sporej zawartości błonnika, który zmniejsza ryzyko zalegania mas kałowych w przewodzie pokarmowym.

Czy można podawać makaron z dodatkami?

Makaron podawany w niewielkich ilościach oraz niezbyt często nie wywoła niepożądanych dolegliwości. Wiadomym jest jednak to, że każdy pies jest zupełnie inny, a więc należy przede wszystkim obserwować zachowanie pupila. Jeśli po spożyciu makaronu pojawią się nieoczekiwane dolegliwości, to nie należy podawać go kolejny raz. Jeśli chodzi o dodatki (m.in. sosy, przyprawy, ser), to są one bezwzględnie zakazane. Szkodliwie wpływają one na organizm psa, mogą zakłócić trawienie, a nawet wywołać zatrucie pokarmowe (w przypadku spożycia dużej ilości).

Wszystko to sprawia, że psu należy podawać makaron bez zbędnych dodatków, które przeznaczone są dla ludzi. Oczywiście możemy dodać go do posiłków mięsnych, które na co dzień serwujemy zwierzakowi. Nie zawsze pies wykazuje chęć na spożywanie makaronu w czystej postaci. Ponadto może okazać się, że naszemu czworonogowi nie przypadł on do gustu. W takiej sytuacji odmawia on spożywania posiłku lub wybiera wyłącznie te elementy, które mu smakują.

Czy można podawać makaron dla psów bez gotowania?

makaron dla psa do gotowania

Jeśli serwujemy zwierzakowi makaron dla ludzi, to koniecznie należy go wcześniej ugotować. Dzięki temu będzie on posiadał formę odpowiednią do spożycia. Trzeba jednak wiedzieć, że w sprzedaży znajduje się makaron dla psa bez gotowania. Oczywiście nie jest to produkt przeznaczony dla człowieka, a więc znajdziemy go wyłącznie w sklepach zoologicznych. Należy traktować go, jako przekąskę, czy też dopełnienie diety. Bardzo ważne jest jednak to, aby zakupić produkt dobrej jakości, który jest pozbawiony szkodliwych konserwantów. Niska cena nie powinna być czynnikiem determinującym do zakupu - najważniejsze jest zdrowie oraz dobre samopoczucie psa.

Wszelkie mieszanki paszowe dostępne w bardzo niskich cenach posiadają zwykle sporą ilość niepożądanych składników. Właśnie dlatego rozsądniej jest ugotować makaron przeznaczony dla ludzi, który nie posiada niepotrzebnych "zapychaczy". Gotowe makarony dla psów sprzedawane w w wielkich opakowaniach wybierane są często przez hodowców. Szybkie przybieranie na wadzę nie jest jednak celem tych, którzy dobro swojego pupila stawiają na pierwszym miejscu. Warto uwzględnić, że psy w okresie szczenięcym nie potrzebują dużej ilości węglowodanów, a białka, które znajduje się przede wszystkim w mięsie.

To może Cię zainteresować:

Szwedzki lapphund – pies pilnujący stada reniferów
Akita amerykańska – nietuzinkowy towarzysz z dalekiego kraju
Bokser – pies o walecznym sercu
Gończy węgierski –  madziarski pies myśliwski
Adopcja psa ze schroniska – porady i najważniejsze informacje
Płochacz niemiecki – wszechstronny kompan myśliwego
5/5 - (10 votes)
Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *